Styrelsen för Zordix beslutar om en riktad nyemission av aktier som delbetalning av rörlig tilläggsköpeskilling för förvärvet av Merge Games

Styrelsen för Zordix AB (publ) (”Zordix” eller ”Bolaget”) har idag, i enlighet med det överlåtelseavtal som offentliggjordes genom pressmeddelande den 27 maj 2021, beslutat om en kvittningsemission om 1 946 948 aktier av serie B, under förutsättning av nästkommande bolagsstämmas efterföljande godkännande, riktad till säljarna av Merge Games Ltd (”Merge Games”). Kallelse till bolagsstämma kommer

Styrelsen för Zordix beslutar om en nyemission av aktier som delbetalning av tilläggsköpeskilling för förvärvet av Just For Games

Styrelsen för Zordix AB (publ) (”Zordix eller ”Bolaget”) har idag, i enlighet med det överlåtelseavtal som offentliggjordes genom pressmeddelande den 8 februari 2021, beslutat om en kvittningsemission om 2 381 716 aktier av serie B under förutsättning av bolagsstämmans efterföljande godkännande riktad till säljarna av Just For Games SAS (”Just For Games”). Kallelse till årsstämma offentliggörs genom separat pressmeddelande.

Zordix beslutar om en riktad nyemission om cirka 250 MSEK

Zordix AB (publ) (”Zordix” eller ”Bolaget”) har, i enlighet med vad som offentliggjordes i Bolagets pressmeddelande tidigare idag, beslutat om en riktad nyemission av 8 333 333 B-aktier under förutsättning av bolagsstämmans efterföljande godkännande (den ”Riktade Nyemissionen”). Teckningskursen för B-aktierna i den Riktade Nyemissionen uppgår till 30 kronor per aktie. Genom den Riktade Nyemissionen tillförs Zordix cirka 250 miljoner kronor före avdrag för kostnader hänförliga till den Riktade Nyemissionen. Emissionslikviden ska primärt användas för finansiering av förvärvet av de USA-baserade bolagen Maximum Games, Inc och MG Team, Inc, inklusive deras respektive dotterbolag (”Maximum”) (”Förvärvet”), som Bolaget offentliggjorde tidigare idag. Emissionslikviden avses även användas till Bolagets rörelsekapital och investeringsåtagande till Maximum.

Zordix avser genomföra en riktad nyemission av aktier i samband med förvärv av de amerikanska bolagen Maximum Games, Inc och MG Team, Inc

Zordix AB (publ) (”Zordix” eller ”Bolaget”) offentliggör härmed sin avsikt att genomföra en riktad nyemission om cirka 235 miljoner SEK till svenska och internationella institutionella investerare (den ”Riktade Nyemissionen”). Den Riktade Nyemissionen genomförs som en del i finansieringen av förvärvet av de USA-baserade bolagen Maximum Games, Inc och MG Team, Inc, inklusive deras respektive dotterbolag (”Maximum”) (“Förvärvet”) som Bolaget offentliggjorde idag. Emissionslikviden avses även användas till Bolagets rörelsekapital samt för att delfinansiera Bolagets investeringsåtagande till Maximum.

Zordix har genomfört en riktad nyemission av aktier som betalning av en tilläggsköpeskilling om ca 4,1 miljoner SEK för förvärvet av Invictus Games

Styrelsen i Zordix AB (publ) (”Zordix” eller ”Bolaget”) har idag, med stöd av bemyndigande från årsstämman den 6 maj 2021, beslutat och genomfört en riktad kvittningsemission om 85 970 aktier av serie B till säljarna av Invictus Games Kft (”Invictus”) i syfte att betala den första delen av tilläggsköpeskillingen för förvärvet av Invictus. Teckningskursen i kvittningsemissionen har fastställts till 48,5229 SEK per aktie.

Styrelsen i Zordix har beslutat om en riktad nyemission om 92 MSEK för att finansiera del av förvärvet av Just For Games SAS

EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, INOM ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, KANADA, NYA ZEELAND, HONGKONG, JAPAN, SCHWEIZ, SINGAPORE, SYDAFRIKA, ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDET, PUBLICERINGEN ELLER DISTRIBUTIONEN AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA OLAGLIG, VARA FÖREMÅL FÖR LEGALA RESTRIKTIONER ELLER SKULLE KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER.  Styrelsen i Zordix AB (publ)

Företrädesemissionen i Zordix tecknades till 324 procent

Styrelsen i Zordix AB (publ) (“Zordix” eller “Bolaget”) offentliggör idag utfallet i den nyemission med företrädesrätt för befintliga aktieägare om högst 3 791 408 aktier av serie B, som styrelsen beslutade om den 3 augusti 2020 (“Företrädesemissionen”). Det slutliga utfallet i Företrädesemissionen, för vilken teckningsperioden avslutades den 13 oktober 2020, visar att 3 744 403 aktier av serie B tecknades med stöd av teckningsrätter, motsvarande cirka 99 procent av Företrädesemissionen och att 8 525 044 aktier av serie B tecknades utan stöd av teckningsrätter, motsvarande cirka 225 procent av Företrädesemissionen. Företrädesemissionen är således övertecknad med cirka 224 procent och de garantiåtaganden som lämnats behöver således inte tas i anspråk. Genom Företrädesemissionen tillförs Bolaget cirka 45,5 MSEK före emissionskostnader.

Ett antal investerare tecknar i pågående företrädesemission genom övertagande av VD och grundarens teckningsrätter

Styrelsen i Zordix AB (publ) (“Zordix” eller “Bolaget”) beslutade den 3 augusti 2020 att genomföra en nyemission med företrädesrätt för befintliga aktieägare om högst 3 791 408 aktier av serie B, vilken vid full teckning inbringar högst cirka 45,5 MSEK (“Företrädesemissionen”). Ett antal investerare har genom anmälningssedlar åtagit sig att teckna totalt 1 250 000 aktier i Företrädesemissionen genom att vederlagsfritt överta teckningsrätter av Bolagets VD och grundare Matti Larsson. Detta innebär att samtliga Matti Larssons teckningsrätter, vilka innehas av hans helägda bolag Allscope AB, kommer att nyttjas och inbringa totalt 15,0 MSEK i Företrädesemissionen. Cirka 89 procent av aktierna som tecknas genom övertagna teckningsrätter omfattas av tolv månaders lock up. Bland investerarna finns Zordix styrelseordförande Malin Jonsson, Zordix styrelseledamot Stefan Lampinen, Zordix marknadschef Axel Danielsson samt investeraren Patrik Bloch.

Zordix genomför partiellt säkerställd företrädesemission om cirka 45,5 MSEK och offentliggör preliminära nyckeltal för Q2

Styrelsen i Zordix AB (publ) (“Zordix” eller “Bolaget”) har beslutat att genomföra en nyemission med företrädesrätt för befintliga aktieägare om högst 3 791 408 aktier av serie B, vilket vid full teckning i emissionen skulle inbringa en total emissionslikvid om cirka 45,5 MSEK före emissionskostnader (“Företrädesemissionen”). Fyra (4) innehavda aktier av serie A eller B på avstämningsdagen den 24 september 2020 berättigar till teckning av en (1) nyemitterad aktie av serie B till en teckningskurs om 12,00 SEK per aktie. Företrädesemissionen omfattas av teckningsförbindelser från nyckelpersoner och befintliga ägare samt garantiåtaganden från ett antal externa investerare, om sammanlagt 31,8 MSEK, motsvarande 70,0 procent av Företrädesemissionen. Företrädesemissionen är ett led i Bolagets strategiska skifte och emissionslikviden ska primärt användas till förvärv av bolag.